GIOVIO, Paolo

De historien van Paulus Iovius [...] inhoudende de waerachtighe beschrijvinghe van alle ghedenckwaerdige geschiedenissen die van het iaer 1494. tot het [!] 1547. [...] verloopen zijn
Zacharias Heyns (N. Biestkens)
1604
€800 - €1.400

3 dln. in 1 vol. in-folio, (4), 185, (8); 87, (1); (1), 166, (3) ff, gegraveerde titel (gedoubleerd), gotische tekst in 2 kolommen, extra geïllustreerd met 35 gegraveerde portretten in rijke ornamentele boorden. De gegraveerde titel is handgekleurd en met goud en zilver gehoogd, de eerste 13 portretten zijn prachtig handgekleurd. De portretten zijn ingekleefd in de ornamentele kaders (kaders gegraveerd door Bouttats). Oude bibliotheekstempel op typografische titel. Gebonden in vol kalfsleder op eiken platten, twee bronzen slotjes, rug versierd met goud, gemarmerde schutbladen

Zeldzame geïllustreerde Nederlandse versie van 'Historiarum sui temporis', het bekendste werk van de Italiaanse humanist Paolo Giovio (1483-1552). Het werk is een zeer invloedrijk model voor 16de-eeuwse humanistische historici. In de opdracht aan de heren der Ridderschap van Overyssel schrijft de vertaler, Mr. Jacques Heyns, dat hij het werk wil vertalen omdat Coornhert het een belangrijk boek vond, 'daer en goed deel in gedaen hebbende ...' Dit betekent dat Coornhert op zijn minst een aantal boeken vertaald heeft. In deze kroniek wordt ook over de ontdekking van Amerika geschreven (zie bij portret van Columbus), en over de Turken. Ref. Moes-Burger IV, p. 253